Lokality

ČtyřicítkaOblast:
Moravský kras - severní část

Jeskyně:
Punkevní jeskyně - vodní plavba

Historie:
5. února 1933 při čerpacích pokusech kdy byla hladina Punkvy snížena o 24 m tudy prošel K. Absolon vyčerpanými chodbami údajně až těsně pod Dolní jezírko. Dnes můžeme konstatovat, že jeho informace nebyly úplně přesné, protože hloubky chodeb v Dolním jezírku a na Čtyřicítce jsou mnohem větší, než o kolik byla snížena hladina. Nebo šel K. Absolon jinou cestou, o které zatím nevíme.

Přístup:
Lokalita je přímo na vodní plavbě v Punkevních jeskyních. Pro přístup na ni je nezbytné použít loď po domluvě se Správou jeskyní MK.

Stav šňůr:
Září 2006 - po jarní velké povodni byla natažena nová šňůra, která je průběžná ze Čtyřicítky až na Dolní jezírko. Šňůra je značená šipkami po 10 m (nula je na plavbě, nejvyšší číslo pak v Dolním jezírku). Na 15. metru je navázána tenká šňůra, která vede skrz Slezákovu štolu až na plavbu k Hastrmanovi. Slezákovu štolu je vhodné použít pro dekompresi při cestě ven. Na 195. m (nýt na skále) je vyvázána šňůra do Klíčové dírky. I zde je šňůra značená šipkami po 10 metrech (X10, X20...), ukazujícími směr ke "křižovatce" s hlavní šňůrou. POZOR! Z plavby k nýtu na 195. m ukazují šipky ven na plavbu, od nýtu k Dolnímu jezírku jsou šipky směrovány ven na hladinu Dolního jezírka, ale vzdálenost na nich je průběžná od plavby.

Používaná výstroj:


Kontakt:
ZO 6-09 Labyrint, Michal Piškula, Radoslav Husák

Popis:
Vstup přímo z vodní plavby, ze začátku 2 paralelní chodby, jedna v hloubce 5 m druhá v 18 m. Po 70 m chodba spadá až do hloubky 30 m a zároveň se snižuje až na 1 m. Za snížením chodba mírně stoupá a zvětšuje se do velkého dómu. Na 150. m v hloubce 26 m ústí chodba, která má zcela jiný charakter než v úvodní části. Šířka nepřesahuje 2 m, výška 1-2 m, dno je pokryto hrubými kameny s jen slabou vrstvou sedimentů. Na 195. m je úžina (Klíčová dírka), za ní chodba klesá na sedmdesáti metrech až do hloubky 48 m, rozšiřuje se a snižuje do neprůlezného profilu.

Přílohy:

KLUB | ČLENOVÉ | LOKALITY | AKCE | KONTAKT
Copyright Labyrint 2021, Design / Webmaster - Jan Bulíř
Administrace webu